piątek, 25 czerwca 2010

Pierwotne liturgie...

"Pierwotne liturgie, jeszcze z czasów Apostolskich pochądzące, były dwie: św. Piotra i św. Jakuba. Od Liturgii Piotra św. pochodzi nasz łaciński sposób odprawiania Mszy św., który później uzupełnił św. Grzegorz, papież. Na wschodzie liturgii różnych jest daleko więcej, a początek swój mają głównie od Liturgii św. Jakuba Apostoła. Msze używane u Greków, a po nich i od nich u narodów słowiańskich, pochodzą też z tej Liturgii św. Jakuba - a zostały ułożone przez św. Bazylego i Jana Chryzostoma.
Wszystkie te liturgie, chociaż się nieco w modlitwach i ceremoniach różnią, jednak są bardzo do siebie podobne; i to nie tylko co do rzeczy głównych, zasadniczych i istotnych, jakimi są: Ofiarowanie, Konsekracja i Komunia św., - ale też nawet co do innych części, nie istotnych. I tak wszystkie mają spowiedź powszechną, wstęp czyli tak zwany Introit, pewien ten sam rodzaj modlitw, lekcje, obmywanie rąk, wzywanie Świętych, memento czy wspomnienie za żywych i umarłych, modlitwę Pańską: Ojcze nasz, błogosławieństwo itd.
Z tego więc jeszcze bardziej widać, w jakiej czci i poszanowaniu powinny być u wszystkich liturgie i ceremonie św., gdyż w głównych częściach swych pochodzą one jeszcze z czasów Apostolskich i męczeńskich! Podobnie, jak u nas teraz, odprawiały się Msze św. za czasów krwawego prześladowania Kościoła, za czasów męczeńskich w katakumbach! Msza św. przesiąknięta jest niejako łzami i krwią tylu św. Męczenników, którzy podczas niej i w niej siły do męczeństwa czerpali!

ks. Feliks Cozel TJ "Msza święta, jej obrzędy, korzyści i sposoby słuchania", Kraków 1917, s. 68

środa, 23 czerwca 2010

RZYMSKIE MARTYROLOGIUM: Dnia 23 czerwca...

Dnia 23-go czerwca wigilia św. Jana Chrzciciela.
W Rzymie męczeństwo św. Jana, kapłana, ściętego za cesarza Juliana Apostaty przed bożkiem słońca przy starej drodze Salaryjskiej. Jego ciało pogrzebał bł. kapłan Konkordiusz w grobach Męczenników.
Również w Rzymie śmierć męczeńska św. Agrypiny, Dziewicy i Męczenniczki z czasów cesarza Waleriana. Jej ciało przeniesiono na Sycylię, gdzie błyszczy wielu cudami.
W Sutrii w Toskanii dzień zgonu św. Feliksa, kapłana, którego prefekt Turcjusz tak długo kazał bić kamieniem po twarzy, aż wyzionął ducha.
W Nikomedii pamiątka bardzo wielu św. Męczenników, którzy za Dioklecjana ukrywali się przez pewien czas w jaskiniach i pieczarach, ale potem z radosną odwagą podjęli śmierć męczeńską dla Chrystusa.
W Filadelfii w Arabii męczeństwo św. Zenona i sługi jego Zenasa.
W Anglii uroczystość św. Edyltrudy, królowej i Dziewicy, która słynna świątobliwością i cudami odeszła z ziemi. Jej nienaruszone ciało znaleziono jedenaście lat po śmierci.

("Boży dzień z www.msza.net")

wtorek, 22 czerwca 2010

RZYMSKIE MARTYROLOGIUM: Dnia 22 czerwca...

Dnia 22-go czerwca w Noli w Campanii uroczysty obchód św. Paulina, biskupa i Wyznawcy. Pochodząc ze szlachetnego rodu i obficie opatrzony dobrami ziemskimi, stał się dla Chrystusa tak ubogim i pokornym, że gdy już nic więcej nie miał, oddał się sam w niewolę, aby uwolnić syna pewnej wdowy, którego hordy wandalskie pojmały i powlokły do Afryki. Błyszczał nie tylko rozległą wiedzą i wielką świątobliwością życia, lecz także władzą nad złymi duchami, dzięki czemu święci Ambroży, Hieronim, Augustyn i Grzegorz udzielają mu w swych pismach najpiękniejszych pochwał. Jego święte zwłoki przechowują obecnie w Rzymie na wyspie Tyberyjskiej razem z relikwiami św. Bartłomieja, apostoła.
W Verulam w Anglii męczeństwo św. Albana za panowania cesarza Dioklecjana. Aby uratować pewnego kapłana, którego gościł u siebie, wydał się sam sędziemu i po wielu katuszach został ścięty. Z nim poniósł śmierć pewien żołnierz, który został przezeń nawrócony w drodze na miejsce ścięcia. Został on ochrzczony własną krwią.
W Rzymie przeniesienie św. zwłok Flawiusza Klemensa, który za cesarza Domicjana cierpiał za wiarę św. Jego ciało odnaleziono w bazylice św. Klemensa papieża i złożono tamże z wielką uroczystością.
Tego samego dnia uroczystość św. Niceasa, biskupa Akwilei, wsławionego tak wiedzą jak świętością.
W Neapolu w Kampanii uroczystość św. Jana, biskupa, którego św. Paulin, biskup Noli, powołał do wiecznej szczęśliwości.
W Samarii śmierć 1480 świętych Męczenników za króla perskiego Chozroesa. - W klasztorze Clugny pamiątka św. Konsorcji, Dziewicy. - Przy górze Ararat ukrzyżowanie 10.000 Św. Męczenników.
W Rzymie uroczystość bł. papieża Innocentego V, który z mądrym umiarkowaniem bronił wolności Kościoła i zgody ludów chrześcijańskich. Cześć jego zalecił i potwierdził papież Leon XIII.

( "Boży Dzień z www.msza.net")

wtorek, 15 czerwca 2010

"Pana Boga czcić mamy całą istotą swoją..."

"Ceremonie, czyli pewne obrządki zewnętrzne, wynikają z samej natury ludzkiej. Człowiek, składając się z ciała i duszy, zwyczajnie objawia wewnętrzne uczucia swoje i na zewnątrz; a ponieważ i Pana Boga czcić mamy całą istotą swoją, tj. nie tylko duszą, ale też i ciałem, dlatego już i z samej natury ludzkiej powinniśmy Panu Bogu cześć oddawać pewnymi zewnętrznymi objawami, czyli ceremoniami. I dlatego podczas odprawiania Mszy św. są pewne zewnętrzne ceremonie, jak przyklękanie, schylanie głowy, składanie lub podnoszenie rąk, podnoszenie oczu ku niebu i inne tym podobne.

Zewnętrzne te ceremonie są też bardzo pożyteczne i do pobudzenia nas do wewnętrznego nabożeństwa. I tak np. kościół piękny i wspaniały zwykle daleko więcej ducha nastraja i podnosi, i do nabożeństwa pobudza, aniżeli jakiś mały, nieozdobny i brudny."

ks. Feliks Cozel TJ "Msza święta, jej obrzędy, korzyści i sposoby słuchania", Kraków 1917, s. 67